Polski Astarion w Baldur’s Gate 3: ulubieniec graczy z Polski

Polski Astarion w Baldur’s Gate 3: ulubieniec graczy z Polski
Autor Ignacy Szczepański
Ignacy Szczepański21.02.2024 | 6 min.

Astarion to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci w grze Baldur's Gate 3. Ten blady wampir od razu przykuł uwagę graczy, a jego osobowość i wygląd sprawiły, że szybko zyskał miano ulubieńca fanów. Nic więc dziwnego, że Astarion stał się obiektem zainteresowania ze strony twórców internetowych, którzy postanowili stworzyć jego wersje z różnych krajów, w tym także z Polski. W artykule przyjrzymy się bliżej polskiej wersji Astariona wygenerowanej przez sztuczną inteligencję i porównamy ją z wersjami tej postaci z innych państw.

Hit Larian Studios, czyli Baldur’s Gate 3

Baldur's Gate 3 to zdecydowanie jeden z największych hitów ostatnich lat jeśli chodzi o gry RPG. Produkcja belgijskiego studia Larian Studios zebrała mnóstwo pozytywnych recenzji i nagród, wliczając w to tytuł Gry Roku na ubiegłorocznych The Game Awards. Nic dziwnego - gra oferuje ogromny, niezwykle szczegółowy świat, wciągającą fabułę i mnóstwo możliwości rozwoju postaci. To prawdziwa gratka dla fanów gatunku.

Tytuł jest kontynuacją kultowej już serii Baldur's Gate, jednak akcja rozgrywa się ponad 100 lat po wydarzeniach z poprzednich części. Gracze wcielają się w bohatera, który został porwany przez Mind Flayerów i musi odnaleźć drogę do wolności. Po drodze czeka ich wiele zwrotów akcji, trudnych decyzji i niebezpiecznych przeciwników.

Rozgrywka zachwyca swobodą i możliwościami

Rozgrywka w Baldur's Gate 3 opiera się na zmodyfikowanych zasadach piątej edycji systemu Dungeons & Dragons. Oznacza to ogromne możliwości tworzenia i rozwoju postaci - można wcielić się w wojownika, maga, złodzieja lub kapłana, a nawet hybrydę klas. Walka odbywa się w turowym systemie, co pozwala na strategiczne planowanie posunięć.

Świat gry jest otwarty i sandboksowy. Gracz sam decyduje, dokąd się udać i jakie zadania wykonać. Możliwe jest rozwiązywanie wielu questów na różne sposoby, w zależności od umiejętności i specjalizacji postaci. Ogromna swoboda działania sprawia, że każda rozgrywka wygląda inaczej.

Geralt z Rivii ukryty w Baldur's Gate 3! Twórcy dobrze to przemyśleli

Jedną z ciekawostek, na jakie natknąć się mogą fani gier w trakcie zabawy Baldur's Gate 3, jest ukryty easter egg w postaci słynnego Geralta z Rivii z serii Wiedźmin. By go znaleźć, trzeba udać się na bagna w pobliżu grobowca hrabiostwa Golthoc. W pewnym momencie da się dostrzec charakterystyczną, białowłosą postać wiedźmina.

Nie jest to oczywiście prawdziwy Geralt, a jedynie nawiązanie i hołd dla serii od CD Projekt RED. Twórcy Baldur's Gate 3 bardzo sprytnie wplatali ten easter egg w fabułę gry. Otóż wspomniany hrabia Golthoc był niegdyś wielkim miłośnikiem historii i legend. Zgromadził on ogromną bibliotekę, w której znajdowały się książki z opowieściami o wiedźminie. Dlatego też właśnie tutaj, w pobliżu domu zmarłego hrabiego, można dostrzec tajemniczą postać przypominającą Geralta.

Czytaj więcej: Księżniczki Disneya w Cyberpunk 2077 od SI – nowe wersje postaci(QIconicze postaci Disney zostały przeniesione do futurystycznego świata w grze Cyberpunk 2077 od SI)

Astarion wyróżnia się wśród postaci

Astarion to jedna z postaci, którą gracze mogą rekrutować do swojej drużyny w trakcie rozgrywki w Baldur's Gate 3. Jest to wysoki, blady elf o srebrzystych włosach. Na pierwszy rzut oka może wydawać się zwyczajnym towarzyszem, jednak szybko okazuje się, że skrywa mroczny sekret - jest wampirem.

Charyzmatyczna osobowość, ciekawa historia i specyficzny wygląd sprawiają, że Astarion jest jedną z najbardziej lubianych postaci w grze. Wyróżnia się na tle innych towarzyszy, których gracz może zwerbować. Ćwiczy riposty, pierwszy dostrzega zasadzki, a w rozmowach błyszczy dowcipem i sarkazmem. To sprawia, że szybko staje się ulubieńcem fanów.

Mroczna przeszłość Astariona

Astarion stał się wampirem zaledwie 70 lat przed akcją gry, kiedy to został porwany i przemieniony przez tajemniczego maga o imieniu Cazador. Przez lata musiał bezrefleksyjnie służyć swojemu stwórcy. Dopiero niedawno, po zabiciu Cazadora, odzyskał wolną wolę. Jednak pragnienie krwi wciąż nim targa.

Mimo mrocznej przeszłości Astarion okazuje się dobrym towarzyszem. Jest bardzo pomocny i skory do żartów. Jego historia i osobowość sprawiają, że jest jedną z najciekawszych postaci w Baldur's Gate 3.

Polska wersja Astariona od sztucznej inteligencji

Polski Astarion w Baldur’s Gate 3: ulubieniec graczy z Polski

Popularność Astariona sprawiła, że postać ta stała się obiektem zainteresowania internautów korzystających ze sztucznej inteligencji. Jednym z takich przykładów jest materiał na kanale YouTube kanału UprisingAI, gdzie pokazano jak mógłby wyglądać Astarion pochodzący z różnych krajów, w tym także z Polski.

W polskiej wersji wampir ma bardziej słowiańską urodę - jasne włosy, niebieskie oczy i bladą cerę. Twarz jest mniej wygłodzona niż oryginał, za to usta są pełniejsze. Widać też nieco cieplejsze rysy i masywniejszą szczękę. W tej wersji Astarion wygląda na bardziej przyjaznego.

Trzeba przyznać, że efekt jest zaskakujący. Sztuczna inteligencja całkiem nieźle poradziła sobie z polonizacją charakterystycznych rysów Astariona, nadając mu cechy kojarzone z naszym krajem. Pokazuje to, jak duże możliwości drzemią w tego typu technologiach.

Inne wersje Astariona

Oprócz Polski, w materiale UprisingAI pokazano również, jak mógłby wyglądać wampir pochodzący z takich krajów jak:

  • Francja
  • Hiszpania
  • Turcja
  • Japonia
  • Indie

W każdej wersji sztuczna inteligencja starała się nadać Astarionowi cechy charakterystyczne dla danego kraju i regionu. Widać mniej lub bardziej udane eksperymenty z kolorem skóry, włosów, kształtem oczu czy rysami twarzy. Mimo niedoskonałości, całość robi spore wrażenie i pokazuje ogromny potencjał tego typu technologii.

Jak wygląda "polski Astarion"?

Podsumowując, polska wersja Astariona stworzona przez SI całkiem nieźle łączy cechy oryginalnej postaci z elementami kojarzonymi z naszym krajem. Białe włosy, niebieskie oczy i blada cera nawiązują do słowiańskiego typu urody. Pełniejsze usta, cieplejsze rysy twarzy i masywniejsza szczęka czynią go mniej wyniszczonym i bardziej przyjaznym. Jest to ciekawy wariant, choć oczywiście niedoskonały.

Materiał pokazuje, że sztuczna inteligencja ma ogromny, choć wciąż nie w pełni wykorzystany potencjał. Być może w przyszłości tego typu technologie pozwolą tworzyć w pełni realistyczne i organiczne wersje postaci z różnych krajów i kultur. Na razie pozostaje nam podziwiać niezwykle obiecujące, choć niedoskonałe eksperymenty.

Podsumowanie

Baldur's Gate 3 to prawdziwy hit wśród gier RPG, a jedną z najbardziej charakterystycznych postaci w tym tytule jest Astarion - wampir, który szybko zdobył miano ulubieńca fanów. Nic więc dziwnego, że stał się obiektem zainteresowania internautów, którzy postanowili stworzyć jego wersje pochodzące z różnych krajów. W artykule przyjrzeliśmy się polskiej interpretacji Astariona, wygenerowanej przez SI. Choć efekt nie jest idealny, to technologia pokazuje swój potencjał.

Polska wersja łączy oryginalne cechy postaci z elementami kojarzonymi z naszym krajem. Sztuczna inteligencja całkiem nieźle poradziła sobie z "polonizacją" charakterystycznych rysów tej niezwykłej postaci z gry. Materiał ten pokazuje, jak wiele jeszcze przed nami jeśli chodzi o możliwości SI w tworzeniu fikcyjnych, ale realistycznych postaci z różnych krajów.

5 Podobnych Artykułów

  1. Jak kupować gry na japońskim Nintendo eShop
  2. Serwis tymczasowo niedostępny: Co to oznacza i jak sobie z tym poradzić
  3. Najlepsze gry w 2017 roku | Zestawienie i ranking
  4. Pixel Heaven 2017 - relacja
  5. Horrorowe komedie i komiczne horrory - filmy pełne grozy i śmiechu
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Ignacy Szczepański
Ignacy Szczepański

Hej, jestem graczem z pasją! Moje palce tańczą po klawiaturze, a oczy wciąż śledzą ekran. Na blogu dzielę się swoją miłością do gier, opisując fascynujące historie, analizując mechanikę rozgrywki i testując najnowsze tytuły. Odkrywam wirtualne światy w niebanalny sposób, byście mogli czerpać radość z moich gamingowych doświadczeń. Dołączcie do mnie na tej emocjonującej podróży!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły