Historia serii Puyo Puyo

Historia serii Puyo Puyo
Autor Ignacy Szczepański
Ignacy Szczepański18.09.2023 | 6 min.

Seria gier Puyo Puyo to prawdziwy fenomen na rynku gier puzzle. Od pierwszej odsłony, która ukazała się na automatach arcade w Japonii w 1991 roku, seria przeszła długą drogę, zdobywając rzesze fanów na całym świecie. Przez blisko trzy dekady Puyo Puyo rozwijało się, wychodząc na kolejne platformy i systemy, zyskując nowe mechaniki rozgrywki i sposoby interakcji między graczami. Dziś jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych serii gier logicznych, a jej przyszłość rysuje się w jasnych barwach.

Początki serii Puyo Puyo

Stworzenie pierwszej gry w 1991 roku

Pierwsza gra z serii Puyo Puyo została stworzona w 1991 roku przez japońskie studio Compile. Gra zadebiutowała najpierw na automatach arcade, a następnie doczekała się portów na popularne w tamtych czasach konsole – Mega Drive, Super Famicom czy Game Boy. Mechanika gry opierała się na układaniu kolorowych kulek Puyo na planszy w celu tworzenia kombinacji. Gra od razu zdobyła popularność dzięki prostej, ale wciągającej rozgrywce.

Sukces gry w Japonii

Pierwsza gra z serii okazała się prawdziwym hitem w ojczystej Japonii. Przyciągnęła graczy wszystkich grup wiekowych, od najmłodszych po dorosłych. Szybko stała się niezwykle popularną rozrywką na tamtejszych automaty oraz gruntem do turniejów arcade. Jej fenomen polegał na prostocie zasad przy jednoczesnym ogromnym potencjale taktycznym zabawy.

Ekspansja na konsole i automty arcade

Sukces pierwszej gry sprawił, że Puyo Puyo szybko zaczęło pojawiać się na kolejnych platformach i rozszerzać swoją dostępność. Już w 1992 roku doczekało się konwersji na Nintendo Famicom oraz Super Famicom, a także większą odsłonę w automaty arcade. Te wczesne porty pozwoliły dotrzeć do jeszcze szerszego grona odbiorców w Japonii i Azji.

Rozwój serii w latach 90.

Nowe odsłony na różne platformy

Lata 90. to okres intensywnego rozwoju serii Puyo Puyo, która wtedy otrzymała kilka ważnych odsłon. W 1993 roku na Super Famicom wyszedł sequel Puyo Puyo Tsu, wzbogacający rozgrywkę o tryb 2 graczy. Rok później na PC Engine pojawiło się Puyo Puyo Sun, eksperymentujące z nowym stylem graficznym. Serie regularnie trafiała też na kolejne platformy jak Saturn, PlayStation czy Nintendo 64.

Wzrost popularności na Zachodzie

W drugiej połowie lat 90. Puyo Puyo zaczęło powoli zdobywać popularność także poza Japonią, docierając na rynek amerykański i europejski. Duże znaczenie miała tu premiera Puyo Puyo Sun na Saturnie w 1996 roku. Gra zebrała bardzo dobre oceny i pozytywny odbiór. Od tej pory seria regularnie lokalizowana była na język angielski.

Turnieje i zawody Puyo Puyo

W Japonii w drugiej połowie lat 90. zaczęły powstawać pierwsze turnieje i zawody Puyo Puyo na automatach arcade i konsolach. Najlepsi gracze mierzyli się ze sobą w pojedynkach, tworząc scenę esportową wokół gry. Dzięki temu tytuł zyskiwał dodatkową głębię, a rozgrywka nabierała sportowego charakteru.

Złota era Puyo Puyo

Najlepsze oceny i recenzje

Największą popularność seria osiągnęła w latach 1999-2004, które uznawane są za jej złotą erę. W tym czasie pojawiły się najwyżej oceniane przez krytyków i graczy odsłony, jak Puyo Puyo~n z 1999 roku czy Puyo Pop Fever z 2004. Recenzenci chwalili dopracowany system rozgrywki, tryby wieloosobowe oraz ogromną ilość zawartości.

Największa sprzedaż gier z serii

Złota era to także czas największej sprzedaży gier z serii Puyo Puyo. Tytuły te trafiały na wszystkie popularne platformy, od Nintendo 64 po PlayStation 2, znajdując szerokie grono nabywców. Dużym hitem komercyjnym była gra Puyo Pop na Game Boy Advance, która sprzedała się w nakładzie ponad 1,5 miliona egzemplarzy.

Pojawienie się gadżetów i produktów

Obok gier, w okresie największej świetności zaczęły pojawiać się różne produkty związane z Puyo Puyo – zabawki, książki, komiksy, a nawet serial animowany. Świadczyło to o sile marki i popularności kolorowych stworków, które stały się prawdziwymi maskotkami gier logicznych.

Kolejne iteracje w XXI wieku

Historia serii Puyo Puyo

Kontynuacja serii na nowych platformach

W XXI wieku seria Puyo Puyo nadal się rozwijała, wychodząc na kolejne, nowocześniejsze platformy. W erze gier na konsole siódmej i ósmej generacji – PlayStation 3, Xbox 360 czy Nintendo Wii, pojawiło się kilka kolejnych odsłon cyklu. Doczekały się one edycji zarówno w Japonii, jak i na Zachodzie.

Gry online i mobilne

Duże znaczenie dla popularności serii w nowym millenium miały gry online oraz mobilne. Puyo Puyo dostosowało się do ery cyfrowej, wychodząc z autonomicznych produkcji na platformy sieciowe umożliwiające rozgrywkę przez Internet. Pojawiły się też aplikacje mobilne na Androida i iOS.

Seria w erze e-sportu

W dobie rozkwitu e-sportu Puyo Puyo również odnalazło swoje miejsce. Turnieje gier z tej serii transmitowane przez Twitcha i YouTube’a przyciągają setki tysięcy widzów. Najlepsi gracze rywalizują o pulę nagród w takich imprezach jak Puyo Puyo Championshop czy Puyo Puyo Tetris Championship Series.

Przyszłość Puyo Puyo

Anonsowane sequele i remake'i

Choć seria istnieje już ponad 30 lat, wciąż ma się dobrze i stale powstają nowe odsłony. W ostatnich latach ogłoszono prace nad kontynuacjami Puyo Puyo Tetris oraz Puyo Puyo Champions. Planowane są także remake’y najpopularniejszych części, które pozwolą przypomnieć je nowym graczom.

Potencjał na rynku zachodnim

Twórcy widzą też potencjał w dalszej ekspansji na rynek zachodni, gdzie Puyo Puyo wciąż jest mniej znane niż w Azji. Kolejne lokalizacje i większa dostępność na platformach takich jak PlayStation, Xbox czy Nintendo Switch mogą przynieść nowych fanów.

Sukces gier puzzle typu match-3

Ogólny sukces gier logicznych i typu match-3, wśród których króluje Candy Crush Saga, napawa optymizmem na przyszłość. Puyo Puyo ze swoją wciągającą zabawą łączenia kolorowych kulek ma wszelkie predyspozycje, by pozostać popularną i lubianą serią jeszcze przez długie lata.

Podsumowanie

Historia Puyo Puyo pokazuje, jak z pozornie prostej gry logicznej może wyrosnąć prawdziwy, wieloletni fenomen rynku gier wideo. Przez ponad 30 lat seria przeszła ogromną ewolucję – od niszowego tytułu w japońskich automaty, po globalną markę dostępną na niemal każdej platformie. Choć przyszłość całej branży gier jest trudna do przewidzenia, Puyo Puyo z pewnością ma wszelkie atuty, by pozostać własnym, wyjątkowym bytem jeszcze przez wiele lat.

Najczęstsze pytania

Głównym zadaniem jest układanie kolorowych kulek Puyo na planszy tak, aby tworzyć grupy minimum 4 kulek tego samego koloru. Gdy ułożymy taką grupę, znika ona z planszy i pojawia się losowo nowa kulka. Celem jest jak najszybsze tworzenie długich łańcuchów.

W trybie na wielu graczy każdy ma swoją planszę. Usunięcie grup kulek wysyła na planszę przeciwnika specjalne, kłopotliwe Puyo. Wygrywa osoba, która jako ostatnia zachowa miejsce na swojej planszy.

Tytuły z serii Puyo Puyo dostępne są na wszystkich większych platformach – Nintendo Switch, PlayStation, Xbox, PC oraz urządzenia mobilne. Część starszych odsłon można też znaleźć w sklepach z grami retro.

Największymi oficjalnymi turniejami Puyo Puyo są Puyo Puyo Championshop oraz Puyo Puyo Tetris Championship Series z pulą nagród sięgającą dziesiątek tysięcy dolarów.

Pierwsza gra Puyo Puyo została stworzona w 1991 roku przez japońskie studio Compile. Obecnie marka należy do firmy Sega, która wydaje kolejne odsłony serii od 20 lat.

5 Podobnych Artykułów

  1. Jak kupować gry na japońskim Nintendo eShop
  2. Serwis tymczasowo niedostępny: Co to oznacza i jak sobie z tym poradzić
  3. Poradnik do Resident Evil 2 Remake - solucja, opis i wiele przydatnych wskazówek
  4. Pixel Heaven 2017 - relacja
  5. Avengers bohaterowie - poznaj filmowych superbohaterów Marvela i ich moce
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Ignacy Szczepański
Ignacy Szczepański

Hej, jestem graczem z pasją! Moje palce tańczą po klawiaturze, a oczy wciąż śledzą ekran. Na blogu dzielę się swoją miłością do gier, opisując fascynujące historie, analizując mechanikę rozgrywki i testując najnowsze tytuły. Odkrywam wirtualne światy w niebanalny sposób, byście mogli czerpać radość z moich gamingowych doświadczeń. Dołączcie do mnie na tej emocjonującej podróży!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły

AktualnościCapcom Home Arcade

Capcom Home Arcade to retro konsola pozwalająca na zabawę w kultowe gry arcade z lat 80. i 90. Przenoś salon gier do swojego domu i ciesz się oryginalnymi emulacjami takich hitów jak Street Fighter, Final Fight czy Captain Commando na klasycznym sprzęcie z epoki!