Filmy na podstawie gier: WoW, Resident Evil 4, Deus Ex i inne!

Filmy na podstawie gier: WoW, Resident Evil 4, Deus Ex i inne!
Autor Ola Pietrzak
Ola Pietrzak15.12.2023 | 7 min.

Filmy na podstawie gier takich jak World of Warcraft, Resident Evil 4 czy Deus Ex to ciekawe zjawisko łączące światy gamingu i kina. Coraz więcej popularnych produkcji doczekuje się ekranizacji z udziałem znanych aktorów. Tego typu adaptacje bywają bardzo różnej jakości, niemniej dla fanów danej marki zawsze są one wydarzeniem. W niniejszym artykule przyjrzymy się najciekawszym tego typu filmom, a także zastanowimy nad przyszłością tego zjawiska.

Filmy WoW

World of Warcraft to jedna z najpopularniejszych gier MMORPG w historii. Nic więc dziwnego, że doczekała się ekranizacji. W 2016 roku swoją premierę miał film animowany Warcraft: Początek, który opowiadał historię konfliktu między ludźmi a orkami. Film zebrał mieszane recenzje, choć pozytywnie oceniano efekty specjalne i wierność wobec fabuły gry.

Niestety film nie okazał się sukcesem kasowym, przez co plany na kontynuację zostały wstrzymane. Niemniej po latach pojawiły się plotki o serialu osadzonym w świecie WoW, który miałby powstać dla platformy streamingowej Netflix. Nic jeszcze nie zostało oficjalnie potwierdzone, ale fani trzymają kciuki za ekranizację w formie serialu.

Inne gry MMORPG z ekranizacjami

Choć WoW jest najpopularniejszą grą z gatunku MMORPG, to także inne tytuły doczekały się adaptacji filmowych bądź serialowych. Przykładem może być chińska produkcja Jade Dynasty z 2019 roku czy anime Sword Art Online, które z powodzeniem nawiązuje do konwencji gier online.

W przyszłych latach z całą pewnością będziemy mogli obserwować więcej tego typu ekranizacji. Ogromna popularność gier MMO w naturalny sposób przekłada się na zainteresowanie ich fabułą w formie filmu czy serialu.

Film Res Evil 4

Seria gier Resident Evil od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Nic dziwnego, że doczekała się aż sześciu filmów pełnometrażowych z Milą Jovovich w roli głównej. Czwarta odsłona kinowej sagi zatytułowana Resident Evil: Afterlife luźno nawiązywała do wydarzeń z gry Resident Evil 4.

Główna bohaterka trafia do małego miasteczka mającego być azylem dla ocalałych z apokalipsy zombie. Miejsce jawi się jednak jako opuszczone, a na dodatek wkrótce zaczyna być atakowane przez hordy krwiożerczych potworów. Choć akcja tylko w części przypomina tę z gry, to fani docenili nawiązania fabularne.

Filmy pełnometrażowe a seriale

Zarówno filmy pełnometrażowe, jak i seriale mogą z powodzeniem opowiadać historie znane z gier. Filmy dają większą swobodę w doborze aktorów i budżetu, ale ograniczają liczbę wątków do opowiedzenia. Z kolei seriale pozwalają na większą wierność względem pierwowzoru, choć nie zawsze dysponują takim budżetem na efekty specjalne.

Czytaj więcej: Najlepsze kody do Fallout 4 - sprawdzone modifikacje i cheaty

Deus Ex na ekranie

Choć Deus Ex to kultowa seria gier akcji RPG osadzona w cyberpunkowej przyszłości, to jak dotąd nie doczekała się ekranizacji. W 2017 roku pojawiły się co prawda nieoficjalne doniesienia o powstaniu serialu dla platformy Netflix, jednak projekt nie został nigdy potwierdzony.

Być może szanse na adaptację wzrosną po premierze nadchodzącej gry Deus Ex: Human Revolution, która może przyciągnąć nowych fanów. Na ten moment fani muszą jednak obejść się smakiem i czerpać przyjemność wyłącznie z rozgrywki.

Tytuł gry Adaptacja
World of Warcraft Film "Warcraft: Początek"
Resident Evil 4 Film "Resident Evil: Afterlife"
Deus Ex Brak

Aktorzy w grach

Filmy na podstawie gier: WoW, Resident Evil 4, Deus Ex i inne!

Coraz więcej hollywoodzkich gwiazd angażuje się w projekty związane z grami wideo. Niektórzy aktorzy użyczają jedynie swojego głosu lub wyglądu postaciom, podczas gdy inni biorą czynny udział w performance capture, wcielając się w bohaterów z krwi i kości.

Zjawisko to z pewnością przyczynia się zarówno do popularyzacji samym produkcjom (dzięki rozpoznawalnym nazwiskom), jak i uwiarygodnia bohaterów w oczach graczy. W ostatnich latach w grach wystąpili m.in. Keanu Reeves (Cyberpunk 2077), Norman Reedus (Death Stranding), czy Emma Stone (Days Gone).

Skepsa i zachwyty

Niektórzy fani podchodzą sceptycznie do obsadzania gwiazd Hollywood w grach wideo. Uważają oni, że zaburza to immersję lub odwraca uwagę od samej rozgrywki. Niemniej większość graczy zdaje się przyjmować ten trend z zadowoleniem, ceniąc sobie dodatkowy poziom realizmu.

Gry jako filmy

W ostatnich latach technologia gier wideo osiągnęła tak wysoki poziom, że z powodzeniem mogłaby konkurować z efektami specjalnymi z Hollywood. Nic więc dziwnego, że niektóre produkcje celowo wykorzystują konwencje znane z filmów, by dostarczyć jak najbardziej kinowych wrażeń.

Uncharted, The Last of Us, Quantum Break czy ogłoszony niedawno Star Wars Jedi: Outer Worlds to zaledwie kilka przykładów gier, które swoim stylem wyraźnie nawiązują do filmu przygodowego, akcji czy science fiction. Z całą pewnością jest to zamierzony zabieg ze strony twórców.

Granica między grami a filmami interaktywnymi coraz bardziej się zaciera.

Przyszłość ekranizacji

Pomimo kilku spektakularnych porażek finansowych, wytwórnie filmowe nie wydają się rezygnować z adaptowania popularnych marek gamingowych. Być może niedługo doczekamy się filmów lub seriali osadzonych w światach takich gier jak The Elder Scrolls, League of Legends, czy nawet Candy Crush.

Jedno jest pewne - dopóki gry cieszą się ogromną popularnością, to próby przenoszenia ich na srebrny ekran również nie ustaną. Pytanie tylko, czy któraś z produkcji zdoła w końcu powtórzyć sukces ekranizacji komiksów Marvela i zapoczątkować prawdziwą lawinę filmowych hiciorów.

  • Wzrost popularności gier przekłada się na ekranizacje
  • Granica między grami a filmami interaktywnymi zaciera się

Podsumowanie

Filmy na podstawie gier komputerowych to zjawisko, które zyskuje w ostatnich latach na popularności. Choć nie wszystkie tego typu adaptacje okazują się sukcesem, to wytwórnie filmowe upatrują w markach gamingowych ogromny potencjał. Niniejszy artykuł przybliżył kilka przykładów ekranizacji znanych gier, takich jak Warcraft, Resident Evil 4 czy Deus Ex.

Okazuje się, że zarówno filmy pełnometrażowe, jak i seriale mogą z powodzeniem opowiadać historie zaczerpnięte z fabuły gier. Coraz chętniej angażowani są także hollywoodzcy aktorzy, co z pewnością podnosi rozpoznawalność danej adaptacji. Niektóre nowe gry celowo stosują konwencje filmowe, by zapewnić jak najbardziej kinowe wrażenia.

Przyszłość ekranizacji gier jawi się obiecująco. Być może któraś z adaptacji powtórzy sukces Marvela i rozpocznie prawdziwą lawinę filmowych hitów na podstawie znanych marek z branży gier wideo. Wiele zależy od podejścia wytwórni filmowych i jakości scenariuszy, ale bazę w postaci popularnych uniwersów już mamy.

Podsumowując, zjawisko ekranizacji gier komputerowych wydaje się nieść ze sobą spory potencjał komercyjny. Ostatecznie jednak liczy się przede wszystkim satysfakcja widzów i fanów danego tytułu. Jeśli adaptacja nie spełni ich oczekiwań, trudno mówić o sukcesie. Dlatego twórcy filmowi muszą wykazać się nie lada wyczuciem, oddając charakter ulubionych gier milionów graczy.

Najczęściej zadawane pytania

Nie zawsze. Choć potencjał komercyjny jest spory, to wiele adaptacji okazuje się klapą frekwencyjną i artystyczną. Niemniej są wyjątki jak choćby anime Sword Art Online, które zdobyło popularność.

Bez wątpienia jest to seria Resident Evil, która może pochwalić się aż 6 filmami pełnometrażowymi z Milą Jovovich. Żadna inna marka gamingowa nie dorównuje temu wynikowi.

Coraz chętniej. Pozytywnie na castingach odbiła się choćby rola Keanu Reevsa w Cyberpunk 2077. Im więcej takich przykładów, tym łatwiej przekonać kolejne gwiazdy do projektów gamingowych.

Przede wszystkim te z segmentu gier akcji i przygodowych jak Uncharted, Quantum Break czy nadchodzący Star Wars Jedi: Outer Worlds. Wykorzystują one znane z filmów schematy fabularne i konwencje.

Wszystko na to wskazuje. Po niepowodzeniu filmu animowanego Warcraft, Netflix ma ponoć pracować nad serialem osadzonym w tym samym universum. Na razie są to jednak tylko nieoficjalne doniesienia.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak kupować gry na japońskim Nintendo eShop
  2. Serwis tymczasowo niedostępny: Co to oznacza i jak sobie z tym poradzić
  3. Najlepsze gry w 2017 roku | Zestawienie i ranking
  4. Pixel Heaven 2017 - relacja
  5. Horrorowe komedie i komiczne horrory - filmy pełne grozy i śmiechu
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Ola Pietrzak
Ola Pietrzak

Witajcie w magicznym świecie gier! Jestem zapalonym graczem, który uwielbia odkrywać nieznane światy i wcielać się w różnorodne postacie. Na blogu znajdziecie unikalne opowieści o moich przygodach, recenzje gier, których nie można przegapić, oraz porady dla początkujących graczy. Zapraszam Was do wspólnego odkrywania tajemniczych krain i zdobywania wirtualnych osiągnięć!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły