Polskie filmy o gangsterach i mafii - TOP 10 najlepszych produkcji

Polskie filmy o gangsterach i mafii - TOP 10 najlepszych produkcji
Autor Ignacy Szczepański
Ignacy Szczepański20.09.2023 | 5 min.

Filmy gangsterskie od zawsze cieszyły się dużą popularnością wśród widzów. Opowieści o bezwzględnych gangsterach, walkach o władzę w półświatku oraz brutalnych porachunkach mafijnych przyciągają uwagę i dostarczają silnych emocji. W ostatnich latach na polskim rynku pojawiło się wiele interesujących produkcji osadzonych w realiach przestępczego półświata, które zdobyły uznanie zarówno krytyków, jak i widzów.

Dlaczego filmy o gangsterach i mafii są tak popularne?

Filmy gangsterskie cieszą się popularnością z kilku powodów. Po pierwsze, pokazują świat, do którego normalni ludzie nie mają dostępu - świat przestępczych grup, walki o władzę, nielegalnego handlu i porachunków. Dla wielu widzów jest to fascynujące zajrzeć za kulisy półświatka. Po drugie, tego typu produkcje dostarczają silnych wrażeń i emocji - sceny pościgów, strzelanin, porwań trzymają w napięciu i angażują. Ponadto w filmach gangsterskich nie brakuje niebezpiecznych intryg, zwrotów akcji i cliffhangerów. Wreszcie, bohaterami są charyzmatyczni gangsterzy - bezwzględni i twardzi, ale też budzący respekt swoją odwagą i stylem bycia. Dla wielu widzów są oni intrygującymi postaciami.

Klasyki polskiego kina gangsterskiego, których nie możesz przegapić

Do kanonu polskich filmów gangsterskich bez wątpienia należą takie produkcje, jak: "Psy" Władysława Pasikowskiego - opowieść o porachunkach mafijnych z udziałem Bogusława Lindy w roli głównej, "Vinci" Juliusza Machulskiego z Robertem Więckiewiczem jako kontrowersyjnym gangsterem oraz "Odwróceni" Jacka Bromskiego, thriller z Janem Fryczem . Nie sposób też nie wymienić głośnego serialu "Układu" z Robertem Więckiewiczem i Rafałem Maćkowiakiem o policjancie infiltrującym gang.

Najnowsze produkcje o polskiej mafii godne uwagi

W ostatnich latach na ekranach pojawiło się kilka ciekawych nowych filmów gangsterskich. Do tych wartych uwagi należą m.in.: "Botoks" - czarna komedia z Antonim Królikowskim jako lekarzem mafii, "Furioza" - dynamiczny thriller z Mateuszem Banasiukiem i Weroniką Książkiewicz o policjancie wkraczającym w konflikt z gangiem oraz "Broad Peak" - oparty na faktach dramat z Ireneuszem Czopem jako taternikiem sfinansowanym przez mafię.

Filmy pokazujące brutalny świat przestępczości zorganizowanej

Polskie filmy o gangsterach i mafii - TOP 10 najlepszych produkcji

W polskim kinie gangsterskim znajdziemy produkcje, które bez owijania w bawełnę pokazują brutalną rzeczywistość przestępczego półświatka. Do takich obrazów należą m.in. mocne "Pitbull" Patryka Vegi z Marcinem Dorocińskim, gangsterski horror "W lesie dziś nie zaśnie nikt 2" z Mateuszem Więcławkiem czy też "Jak pies z kotem" Janusza Kondratiuka o porachunkach mafijnych z Krzysztofem Majchrzakiem. Pokazują one bezkompromisową walkę o władzę, brutalne morderstwa i bezwzględność przestępców.

Polskie filmy gangsterskie z najlepszymi aktorami w rolach głównych

W polskich produkcjach o mafii występują często wybitni aktorzy, którzy kreują zapadające w pamięć kreacje gangsterów. Oprócz wspomnianych już Więckiewicza, Lindy czy Banasiuka, na uwagę zasługują m.in. Borys Szyc w roli bezwzględnego bandyty w "Różyczce", Andrzej Seweryn jako szef mafii w "Człowieku z magicznym pudełkiem" oraz Daniel Olbrychski w roli przestępcy stojącego na czele gangu w "Wygranym".

Produkty telewizyjne o mafii i zorganizowanych grupach przestępczych

Oprócz filmów fabularnych, ciekawe produkcje gangsterskie powstają także na potrzeby telewizji. Do popularnych seriali należą: "Klan" - z wątkiem mającym związki ze światem przestępczym, "Lombard. Życie pod zastaw" opowiadający o warszawskim gangu Lombard oraz "Kruk. Szepty słychać po zmroku" z Mirosławem Bakiem jako policjantem walczącym z mafią. Z kolei "Magda mafia" to ciekawy serial komediowy z Magdaleną Schejbal w roli córki mafioza.

Komedie kryminalne - gangsterzy potrafią rozbawić

W polskim kinie powstało też sporo komedii kryminalnych z wątkiem gangsterskim. Doskonałym tego przykładem jest kultowa już "Kiler" Juliusza Machulskiego z Cezarym Pazurą jako tytułowym zabójcą na zlecenie. Z kolei w "Chłopach i mafii" Sylwestra Chęcińskiego gangsterzy z Islandii przyjeżdżają do polskiej wsi, a swoją mafię prowadzą bohaterowie "Mafii wakacje" Jana Hryniaka. Te komedie pokazują, że świat przestępczy może też być zabawny.

Mafia i gangsterzy w polskich filmach sensacyjnych - dreszcz emocji

W polskim kinie powstało również sporo sensacyjnych filmów akcji z wątkiem mafijnym. Przykładem są chociażby dynamiczne i pełne zwrotów akcji: "Pitbull. Nowe porządki" Patryka Vegi, "Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa" Macieja Kawulskiego oraz "Eksportowiec" Wojciecha Pacyny. Dostarczają one widzom sporej dawki emocji i adrenaliny. Twardzi, bezwzględni gangsterzy stanowią tu tło dla zawrotnej, trzymającej w napięciu akcji.

Podsumowując, filmy gangsterskie od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, a polskie kino ma w tym gatunku sporo świetnych produkcji - zarówno klasyków, nowości, jak i ciekawych tytułów telewizyjnych. Fani mocnych wrażeń z pewnością znajdą w nich coś dla siebie.

Wnioski

Filmy gangsterskie od lat przyciągają rzesze widzów, którzy lubią mocne emocje i fascynują się światem przestępczym. Polskie kino ma w tym gatunku wiele świetnych produkcji, zarówno tych kultowych, jak i nowszych. Aktorzy wcielający się w role gangsterów często kreują charyzmatyczne, ale i kontrowersyjne postacie. Filmy te dostarczają rozrywki na najwyższym poziomie, choć niejednokrotnie pokazują mroczną stronę przestępczości zorganizowanej. Fani ostrzejszych wrażeń z pewnością znajdą w polskim kinie gangsterskim coś dla siebie.

Najczęstsze pytania

Jakie są najlepsze polskie filmy gangsterskie?

Do klasyk gatunku należą m.in. „Psy”, „Vinci”, „Pitbull”, „Botoks”, a z nowszych produkcji „Furioza”, „Broad Peak”, „Jak pokochałam gangstera”.

Którzy aktorzy najczęściej grywają gangsterów?

Robert Więckiewicz, Bogusław Linda, Marcin Dorociński, Mateusz Banasiuk, Antoni Królikowski, Borys Szyc - to jedne z najpopularniejszych nazwisk kojarzonych z rolami gangsterów.

Jakie seriale gangsterskie można polecić?

„Układ”, „Klan”, „Lombard. Życie pod zastaw”, „Kruk. Szepty słychać po zmroku” - to ciekawe seriale z wątkiem mafijnym.

Czy są polskie komedie gangsterskie?

Tak, np. kultowe „Kiler” i „Kiler-ów 2-óch” z Cezarym Pazurą, a także „Chłopcy i mafia” czy „Mafii wakacje”. Pokazują one zabawniejszą stronę półświatka.

Gdzie można obejrzeć polskie filmy gangsterskie?

W telewizji, wypożyczalniach, serwisach VOD takich jak Netflix, HBO Max, Player czy też na DVD i Blu-Ray.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Czy warto kupić Nintendo Switch?
  2. Premiera Disney Epic Mickey: Odświeżona wersja dla fanów Myszki Miki!
  3. Poradnik do Resident Evil 2 Remake - solucja, opis i wiele przydatnych wskazówek
  4. Pixel Heaven 2019 - Reset Reaktywacja
  5. RDR2 poradnik | Jak przejść Red Dead Redemption 2? Porady i wskazówki
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Ignacy Szczepański
Ignacy Szczepański

Hej, jestem graczem z pasją! Moje palce tańczą po klawiaturze, a oczy wciąż śledzą ekran. Na blogu dzielę się swoją miłością do gier, opisując fascynujące historie, analizując mechanikę rozgrywki i testując najnowsze tytuły. Odkrywam wirtualne światy w niebanalny sposób, byście mogli czerpać radość z moich gamingowych doświadczeń. Dołączcie do mnie na tej emocjonującej podróży!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły