Wywiad z twórcami gry Horizon Chase Turbo

thumbnail
author-image

Ignacy Szczepański

18.09.2023 | 8 min.

Gry wyścigowe od zawsze cieszyły się popularnością wśród graczy. Te klasyczne arcade'owe tytuły, w których liczyła się przede wszystkim zręczność i refleks, przez lata ewoluowały w kierunku coraz większego realizmu. Jednak wciąż są tacy, którzy tęsknią za bezpretensjonalną zabawą i stylem graficznym z epoki 8- i 16-bitowych konsol. I właśnie z myślą o nich powstała gra Horizon Chase Turbo od niezależnego brazylijskiego studia Aquiris Game Studio.

Twórcy gry Horizon Chase Turbo opowiadają o początkach (Motywacje do stworzenia gry)

Pomysł na Horizon Chase Turbo zrodził się z tęsknoty twórców za prostymi, arcade'owymi wyścigówkami z lat 80. i 90. Chcieli stworzyć coś, co odda klimat tamtych gier, ale jednocześnie wykorzysta nowoczesną technologię. Początkowo myśleli o remake'u jakiejś konkretnej produkcji, np. Top Gear czy Out Run. Ostatecznie zdecydowali jednak, że zamiast kopiować konkretny tytuł, stworzą grę, która będzie hołdem dla całego gatunku klasycznych wyścigadeł. Miała łączyć w sobie to, co najlepsze z różnych gier tamtych lat.

Twórcy nie ukrywają, że zależało im na jak największej wierności klimatowi tamtych produkcji. Dlatego postawili na pixelart, chwytliwą muzykę elektroniczną i przede wszystkim - prostą, dynamiczną rozgrywkę, opartą głównie na refleksie. Nie bez znaczenia był też sentyment do minionej epoki. Stworzenie Horizon Chase Turbo było dla nich sposobem na powrót do czasów dzieciństwa i młodości.

Proces produkcji i wyzwania (Trudności napotkane przy tworzeniu gry)

Problemy techniczne

Pierwszym wyzwaniem, przed jakim stanęli twórcy Horizon Chase Turbo, był wybór silnika graficznego. Musiał on umożliwiać rendering w stylu pixel-art, a jednocześnie dawać wiele możliwości optymalizacji. Ostatecznie zdecydowano się na autorski silnik, napisany specjalnie na potrzeby tej gry. Pozwoliło to precyzyjnie kontrolować wygląd rozgrywki i osiągnąć zamierzony efekt retro.

Wybór silnika i platform

Kolejną kwestią był wybór platform docelowych. Początkowo myślano o grze mobilnej, ale szybko zorientowano się, że ograniczenia smartfonów i tabletów mocno wpłynęłyby na rozgrywkę. Zdecydowano się więc na wydanie gry na PC, konsolach oraz - w późniejszym czasie - na Nintendo Switch. Dało to większą swobodę projektowania zawartości.

Design poziomów i rozgrywki

Największym wyzwaniem okazał się jednak balanced design, czyli takie zaprojektowanie poziomów i modelu jazdy, by były wymagające, ale jednocześnie satysfakcjonujące. Twórcy testowali setki kombinacji, by trafić w odpowiedni poziom trudności i dynamiki rozgrywki. Chcieli, aby gra była wciągająca, intensywna, ale też sprawiedliwa i oparta bardziej na umiejętnościach gracza niż szczęściu. Dzięki temu Horizon Chase Turbo stał się wyścigówką wymagającą wprawy, ale też dającą dużą satysfakcję z opanowania tras.

Inspiracje i nawiązania (Źródła inspiracji dla gry)

Klasyczne gry wyścigowe

Najważniejszą inspiracją dla Horizon Chase Turbo były oczywiście klasyczne gry wyścigowe z lat 80. i 90. Twórcy wprost przyznają, że produkcje takie jak Out Run, Top Gear, Lotus czy Days of Thunder stanowiły główne źródło motywacji do stworzenia własnego tytułu. Chcieli oddać hołd tym tytułom i przenieść ich klimat do nowoczesnej produkcji. Starannie odwzorowali styl graficzny, rozgrywkę i wrażenia z jazdy znane z tamtych gier. Horizon Chase Turbo to swoiste zaproszenie do sentymentalnej podróży dla fanów pixelartu i retro wyścigówek.

Muzyka lat 80. i 90.

Równie istotnym elementem nawiązującym do tamtych czasów jest ścieżka dźwiękowa Horizon Chase Turbo. Energetyczna, syntetyczna muzyka techno i synthwave stanowi hołd dla kultowych soundtracków z klasycznych gier i doskonale oddaje klimat lat 80. i 90. Twórcy celowo zrezygnowali z nowoczesnych brzmień, aby gracz poczuł się jak za starych, dobrych czasów gier arkadowych. Muzyka Barry'ego Leitcha idealnie wpasowuje się w zamierzony styl.

Filmy akcji z tamtych lat

Twórcy Horizon Chase czerpali inspirację nie tylko z gier, ale też z filmów akcji z przełomu lat 80. i 90. Stylistyka, klimat i humor gry nawiązują do takich tytułów jak seria "Szklana Pułapka" czy filmy z Jean Claude Van Damme. Miało to nadać grze lekki, niezobowiązujący charakter - zabawy bez pretensji, której celem jest dobra rozrywka. Dzięki temu Horizon Chase Turbo oddaje ducha tamtej epoki w sposób kompleksowy, angażując zmysły gracza.

Sukces gry i opinie graczy (Popularność i ciepłe przyjęcie przez fanów)

Sprzedaż i nagrody

Mimo niezależnego charakteru, Horizon Chase Turbo okazał się sporym sukcesem komercyjnym. Gra zebrała bardzo dobre recenzje i sprzedała się w ponad 2 milionach egzemplarzy na całym świecie. Doceniono stylizację retro, świetną oprawę audio i przyjemną rozgrywkę. Tytuł zdobył nagrody za artistic design na Game Developers Conference i Brazilian Independent Games Festival.

Recenzje i oceny

Horizon Chase Turbo spotkał się z ciepłym przyjęciem recenzentów. Chwalono go za udaną stylizację na oldschoolowe wyścigówki, wciągającą rozgrywkę i doskonały design poziomów. Krytycy docenili też udany multiplayer, możliwość kooperacji oraz tryb split-screen. Specjalne uznanie zebrała ścieżka dźwiękowa. Średnia ocen wyniosła ok. 8/10 punktów. Graczom przypadła do gustu zręcznościowa rozgrywka i klimat lat 80. XX wieku.

Społeczność fanów

Horizon Chase Turbo zgromadził też sporą społeczność fanów. Gracze chwalą tytuł za oddanie ducha klasycznych gier wyścigowych i stworzenie wciągającej, choć prostej rozgrywki. Produkcję Aquiris uznaje się za jedną z najlepszych w ostatnich latach jeśli chodzi o styl retro arcade racer. Dzięki temu gra ma zagorzałych zwolenników, którzy cenią ją za zręcznościowy model jazdy i pixelartową oprawę graficzną.

Plany na przyszłość i nowe projekty (Co dalej z Horizon Chase?)

Dodatki i aktualizacje

Twórcy Horizon Chase Turbo nie zamierzają na tym poprzestać. Już wcześniej wydali bezpłatne DLC dodające nowe trasy, a w planach są kolejne paczki z rozszerzeniami. Fani mogą liczyć na nowe lokacje, tryby zabawy, pojazdy, a być może także postacie. Aquiris Games chce w ten sposób kontynuować wspieranie gry i dostarczać graczom nowych wrażeń. Nowa zawartość ma szansę przyciągnąć też nowych fanów.

Kontynuacje i sequle

Twórcy nie ukrywają, że myślą również o pełnoprawnej kontynuacji Horizon Chase Turbo. Chcą rozwinąć mocne strony pierwszej części, wzbogacić rozgrywkę o nowe pomysły i stworzyć sequel godny pierwowzoru. Możemy się spodziewać więcej tras, trybów gry, aut do wyboru i kolejnych hołdów dla klasyków gatunku. W planach jest też wersja na nową generację konsol. Wiele wskazuje na to, że przygody z Horizon Chase jeszcze się nie skończyły.

Inne gry studia Aquiris

Oprócz rozwoju Horizon Chase, studio myśli też o kolejnych projektach. Chcą tworzyć gry, które nawiązują klimatem do produkcji sprzed lat - zarówno tematyką, jak i stylistyką. Być może w przyszłości doczekamy się kontynuacji serii Horizon Chase osadzonej w realiach cyberpunkowych albo gry akcji utrzymanej w konwencji pixelartu. Aquiris udowodniło, że potrafi z powodzeniem łączyć retro klimaty z nowoczesną technologią.

Podsumowanie i puenta (Najważniejsze informacje z wywiadu)

Kluczowe cele twórców

Rozmowa z developerami Horizon Chase Turbo pokazuje, że ich głównym celem był hołd dla klasycznych gier wyścigowych i oddanie klimatu tamtych lat. Chcieli połączyć nostalgiczny pixelart z nowoczesną mechaniką. Myślę, że ten zamysł się powiódł i gra trafiła w gusta fanów retro stylów. Miejmy nadzieję, że kontynuacja będzie równie udana.

Sekrety sukcesu gry

Kluczem do sukcesu Horizon Chase Turbo wydaje się odwołanie do sentymentu graczy wobec gier z lat 80. i 90. Twórcy trafili w nostalgiczny nerw, oddając hołd klasyce gatunku. Celowa stylizacja i świetny soundtrack stworzyły tytuł, który bawi i jednocześnie przywołuje wspomnienia. To receptura na trafienie w gusta fanów pixelartu i retro klimatów.

Przyszłość studia i marki

Wygląda na to, że Horizon Chase Turbo to dopiero początek. Twórcy zdradzili plany dalszego rozwoju gry i stworzenia sequela. Myślą też o kolejnych tytułach nawiązujących do gier retro. Jeśli dotrzymają słowa, to fani pixelartu i oldschoolowych produkcji mają powody do optymizmu. Przyszłość studia Aquiris rysuje się w jasnych, neonowych barwach lat 80.

Podsumowanie

Horizon Chase Turbo to udany hołd dla klasycznych gier wyścigowych. Twórcy z Aquiris Game Studio trafili w nostalgiczny nerw graczy, serwując im wciągającą rozgrywkę w retro klimatach. Dynamiczna jazda, chwytliwa muzyka i pixelartowa oprawa przenoszą w czasy 8- i 16-bitowych konsol. Sukces gry pokazuje, że jest zapotrzebowanie na produkcje nawiązujące do gier z przeszłości. Miejmy nadzieję, że deweloperzy dotrzymają słowa i doczekamy się godnej kontynuacji przygód z Horizon Chase.

Najczęściej zadawane pytania

Na jakich platformach dostępna jest gra Horizon Chase Turbo?

Gra Horizon Chase Turbo jest dostępna na PC, PS4, Xbox One, Nintendo Switch oraz urządzeniach mobilnych z systemami Android i iOS.

Ile kosztuje Horizon Chase Turbo?

Standardowa cena gry na PC i konsolach to około 80-100 zł. Często pojawiają się promocje obniżające cenę nawet o 75%. Wersja mobilna kosztuje ok. 20 zł.

Czy Horizon Chase Turbo ma tryb multiplayer?

Tak, gra ma kilka trybów multiplayer dla maksymalnie 4 osób. Można rywalizować online lub lokalnie na podzielonym ekranie. Jest też kooperacja w trybie Turbo Tournament.

Ile tras jest dostępnych w Horizon Chase Turbo?

W podstawowej wersji gry jest ponad 100 tras w 12 krajach. Dodatki rozszerzają liczbę lokacji o kolejne dziesiątki torów. Łącznie do wyboru jest obecnie około 130 tras.

Jakie są wymagania sprzętowe Horizon Chase Turbo?

Wymagania sprzętowe nie są wysokie ze względu na prostą oprawę graficzną. Gra powinna działać na większości nowszych komputerów i laptopów z kartami graficznymi z ostatnich 5-6 lat.

tagTagi
shareUdostępnij
author
Ignacy Szczepański

Hej, jestem graczem z pasją! Moje palce tańczą po klawiaturze, a oczy wciąż śledzą ekran. Na blogu dzielę się swoją miłością do gier, opisując fascynujące historie, analizując mechanikę rozgrywki i testując najnowsze tytuły. Odkrywam wirtualne światy w niebanalny sposób, byście mogli czerpać radość z moich gamingowych doświadczeń. Dołączcie do mnie na tej emocjonującej podróży!

Oceń artykuł
star-outline
star-outline
star-outline
star-outline
star-outline
Ocena: 0 Liczba głosów: 0

Polecane artykuły

WywiadyWywiad z twórcami gry Gris

Gra Gris to poruszająca opowieść bez słów łącząca melancholijną oprawę z prosta rozgrywką. Hiszpańskie arcydzieło animacji 2D zebrało zachwyt krytyków i graczy swoją wyjątkową atmosferą i fabułą o walce z traumą.