Recenzja gry Dandara na Nintendo Switch

Recenzja gry Dandara na Nintendo Switch
Autor Ola Pietrzak
Ola Pietrzak18.09.2023 | 4 min.

Dandara to niezależna gra akcji 2D, która zadebiutowała w 2018 roku na PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch i urządzeniach mobilnych. Ta niebanalna produkcja brazylijskiego studia Long Hat House wyróżnia się na tle innych platformówek kilkoma istotnymi cechami. Przede wszystkim zachwyca abstrakcyjną, minimalistyczną oprawą graficzną nawiązującą do pop-artu. Obraz utrzymany jest w kontrastowej, czarno-białej kolorystyce z akcentami żywych barw. Geometryczne, pixel-artowe tła tworzą wrażenie surrealistycznej przestrzeni. To świat, w którym proste formy przenikają się z organicznymi kształtami, tworząc intrygującą mieszankę stylów. Projektanci stworzyli dizajn poziomów, który intryguje i zachęca do eksploracji. Nie brakuje też oryginalnie zaprojektowanych potworów - od prostych form, przez dziwne istoty, po monumentalne bossy. Ten niepowtarzalny styl graficzny nadaje Dandarze wyjątkowy klimat.

Unikalna oprawa graficzna Dandary

Abstrakcyjny, minimalistyczny styl

Kolejnym wyróżnikiem Dandary jest innowacyjny sposób poruszania się bohaterki. Gracz kontroluje tytułową Dandarę, która przemierza świat wykonując skoki pomiędzy ścianami, sufitami i podłogami. Ta unikalna mechanika sprawia, że poruszanie nie jest ograniczone sztywnymi osiami, a bohaterka może swobodnie skakać we wszystkich kierunkach. Dzięki temu eksploracja staje się płynna i satysfakcjonująca. Dynamiczny system poruszania wymaga refleksu i precyzji, ale daje też dużą wolność. Walka z wrogami również opiera się na wykonywaniu skoków i uników. Rozgrywka stała się przez to ekscytująca i wymagająca zręczności.

Ciekawy, nietypowy design poziomów

Oprócz znakomitej oprawy i rozgrywki, Dandara może pochwalić się też ciekawą fabułą osadzoną w mrocznym, surrealistycznym świecie. Gra przedstawia historię tytułowej bohaterki, która staje na czele buntu przeciwko opresyjnemu systemowi rządzącemu jej ojczystą krainą. Dandara musi wyzwolić lud Salt z jarzma okrutnych istot zwanych Triumwiratem. Podczas zwiedzania kolejnych lokacji gracz dowiaduje się więcej o tym niezwykłym świecie i dramatycznych losach jego mieszkańców. Charyzmatyczna Dandara, z jej charakterystyczną białą grzywą, to niezwykle barwna bohaterka będąca symbolem walki o wolność i sprawiedliwość.

Oryginalne postacie i potwory

Innowacyjny system poruszania się bohaterki

Unikalne przemieszczanie się skokami po ścianach

Rozgrywkę w Dandarze cechuje udanie zbalansowana mieszanka eksploracji i walki. Gra oferuje liczne wyzwania w postaci platformowych zagadek, wymagających pułapek oraz starć z przeciwnikami. Pokonywanie kolejnych przeszkód i pokazanie refleksu to satysfakcjonujące doświadczenie. Walki z bossami stanowią zwieńczenie i ukoronowanie poszczególnych poziomów. Z drugiej strony, gra daje też sporą swobodę zwiedzania jej świata. Można po prostu podziwiać niezwykłe lokacje, odkrywać sekrety i poznawać historię krainy Salt bez pośpiechu. Ta równowaga sprawia, że zabawa jest zróżnicowana i angażująca zarówno dla zwolenników akcji, jak i bardziej relaksującej eksploracji.

Swobodne podróżowanie po mapie bez ograniczeń

Wspomnieć warto także o znakomitej oprawie dźwiękowej Dandary. Minimalistyczna, elektroniczna ścieżka dźwiękowa świetnie komponuje się z geometryczną grafiką. Ambientowe brzmienia budują nastrój tajemniczości i melancholii, odpowiedni dla mrocznego klimatu gry. Spokojna, relaksująca muzyka towarzyszy zwiedzaniu abstrakcyjnych lokacji, dając graczowi przestrzeń do kontemplacji i zadumy. Dandra to gra, która pokazuje, że prosta oprawa audio-wizualna może tworzyć zupełnie wyjątkowe wrażenia. To produkcja, którą warto zagrać choćby dla niecodziennego stylu i niezapomnianej atmosfery.

Dynamiczna rozgrywka oparta na przemieszczaniu

Interesująca fabuła i niebanalne postacie

Mroczny, trzymający w napięciu klimat świata gry

Ciekawa historia buntu przeciw opresyjnemu systemowi

Charyzmatyczna bohaterka - symbol walki o wolność

Wciągająca rozgrywka łącząca eksplorację i walkę

Liczne wyzwania wymagające zręczności i refleksu

Walka z bossami jako ukoronowanie poziomów

Możliwość swobodnego zwiedzania świata gry

Świetna, relaksująca oprawa muzyczna

Klimatyczna, minimalistyczna ścieżka dźwiękowa

Muzyka wspierająca nastrój i klimat gry

Relaksujące brzmienia towarzyszące rozgrywce

Podsumowanie

Dandara to wyjątkowa gra, która pokazuje, że nietypowe pomysły mogą zaowocować świetną rozgrywką. Innowacyjny system poruszania, minimalistyczna oprawa i charyzmatyczna bohaterka sprawiają, że produkcja ta wyróżnia się na tle innych platformówek. Dynamiczna akcja z eksploracją świata w tle, osadzona w surrealistycznym klimacie, daje niezapomniane wrażenia. Dla fanów niezależnych gier z nutką oryginalności Dandara to pozycja obowiązkowa.

Najczęściej zadawane pytania

Bohaterka porusza się wykonując skoki między ścianami i sufitami we wszystkich kierunkach, bez ograniczeń osi.

Dandara przewodzi buntowi przeciw opresyjnemu systemowi w surrealistycznej krainie Salt utrzymanej w mrocznym klimacie.

Minimalistyczna, czarno-biała oprawa z geometrycznymi kształtami, nawiązująca do pop-artu.

Połączenie dynamicznej akcji z eksploracją świata, zrównoważone w odpowiednich proporcjach.

Ze względu na niecodzienny styl, innowacyjną mechanikę oraz charyzmatyczną bohaterkę i ciekawą fabułę.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak kupować gry na japońskim Nintendo eShop
  2. Serwis tymczasowo niedostępny: Co to oznacza i jak sobie z tym poradzić
  3. Poradnik do Resident Evil 2 Remake - solucja, opis i wiele przydatnych wskazówek
  4. Pixel Heaven 2019 - Reset Reaktywacja
  5. Avengers bohaterowie - poznaj filmowych superbohaterów Marvela i ich moce
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Ola Pietrzak
Ola Pietrzak

Witajcie w magicznym świecie gier! Jestem zapalonym graczem, który uwielbia odkrywać nieznane światy i wcielać się w różnorodne postacie. Na blogu znajdziecie unikalne opowieści o moich przygodach, recenzje gier, których nie można przegapić, oraz porady dla początkujących graczy. Zapraszam Was do wspólnego odkrywania tajemniczych krain i zdobywania wirtualnych osiągnięć!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły